Inwestycja w remont wiąże się często ze stresem i pośpiechem. W tej sytuacji łatwo o jeden z wymienionych poniżej, najczęściej popełnianych błędów. Niestety ich skutki mogą być odczuwalne latami, dlatego warto przeczytać ten przewodnik jeszcze przed położeniem płytek, a nawet na długo przed zatrudnieniem ekipy remontowej…

 

Remonty łazienek — najczęstsze błędy są często niewidoczne dla oka

Mówi się, że najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. W kontekście remontów tak jest szczególnie w przypadku łazienek. Inwestorzy zazwyczaj decydują się na remont łazienki z dwóch powodów: estetycznego lub praktycznego. Jeśli u podłoża remontu jest problem techniczny, to zdarza się, że przyczyna leży głębiej niż na poziomie płytek czy brodzika. Warto dotrzeć do sedna: instalacji kanalizacyjnej. Jeśli w łazience zdarzały się takie problemy, jak:

  • woda stojąca w brodziku lub w odpływie,
  • brzydki zapach z rur,
  • zapychające się rury,
  • przeciekanie rur,

to najlepiej będzie wymienić całą instalację lub niektóre jej elementy, a dopiero później przejść do białego montażu. Niektórych systemów zresztą nie da się podłączyć bez „zajrzenia głębiej”, jak np. odpływ liniowy w strefie prysznica, który wymaga skucia posadzki, założenia hydroizolacji i wypoziomowania wylewki. Trzeba być szczególnie uważnym, jeśli po remoncie łazienki toaleta czy prysznic mają być przeniesione w inne miejsce — bardzo często po robionych w pośpiechu „przeróbkach” pojawiają się nieprzewidziane problemy. Zaczynamy zestawienie od tych błędów, ponieważ mają one znaczenie zasadnicze, podczas gdy aranżacja łazienki i wybór wyposażenia to kwestia estetyki.

 

Błąd nr 1: Najczęstszym z popełnianych błędów jest ograniczenie remontu do samego białego montażu i płytek, gdy w łazience występują problemy z instalacją.

Rozwiązanie: Warto szukać drugiej i trzeciej opinii i znaleźć fachowców, którzy dobrze zidentyfikują przyczyny problemów, a jeśli trzeba — zdecydują się na wymianę całej instalacji. 

 

Funkcjonalność w pomieszczeniach. Czyli łazienka piękna, ale niepraktyczna

Za kolejny błąd można uznać wszelkie rozwiązania, które na co dzień trudno jest utrzymać w czystości, jak zabudowane kabiny prysznicowe, wanna wolnostojąca czy umywalka nablatowa. Również detale opraw oświetleniowych czy niepotrzebne gzymsy mogą nastręczać dużo trudności podczas sprzątania. To może się okazać szczególnie niepraktyczne na małej powierzchni, gdzie każdy dodatkowy element odbiera cenną przestrzeń. Nieco innym przykładem mogą być armatury w stylu retro, które trudno obsługiwać, lub kanciaste baterie, które będą niebezpieczne dla dzieci. 

 

Błąd nr 2: Rozwiązania, które na co dzień nie będą praktyczne — szczególnie w małej łazience.

Rozwiązanie: Architekt wnętrz, ale i doradca w salonie urządzania łazienek, może podpowiedzieć, które rozwiązania będą odpowiednie dla Ciebie. Warto wcześniej dokładnie rozplanować łazienkę na kartce lub w specjalnym programie.

Projekt funkcjonalnej łazienki? Zapytaj nas o darmową wizualizację 3D

 

Łazienki odporne na wilgoć: wentylacja i odprowadzanie wody

Zdarza się, że ekipa remontowa zmienia w łazience w bloku wszystko, ale bez zmian pozostaje przestarzały system wentylacji. Najczęstsze błędy to:

  • zabudowane meble w pobliżu rur czy baterii niezabezpieczone przed wilgocią — w ten sposób szafka pod umywalką czy półka bardzo szybko zacznie się niszczyć;
  • nieodpowiednie drzwi do łazienki — czasem dobierają je już mieszkańcy domu po remoncie, a nie zdają sobie sprawy z tego, że muszą to by specjalne drzwi do łazienki. Powinny one posiadać kratkę lub otwory, które służą do wentylacji pomieszczenia;
  • za mały spadek podłogi — przyjmuje się w budownictwie normę 2 proc. spadku na każdy metr powierzchni podłogi, aby woda mogła swobodnie spływać w stronę odpływu (np. w prysznicu walk-in). Niestety ekipy nie zawsze „trzymają się” tych parametrów, przez co bardzo trudno jest później usunąć wodę z zakamarków łazienki.

Problemy z wentylacją to nie tylko niszczenie mebli, ale też pleśń czy grzyb. Warto dobrze zabezpieczyć to pomieszczenie, aby działanie wilgoci nie zniweczyły efektów remontu łazienki.

 

Błąd nr 3: Brak skutecznej wentylacji i systemu odprowadzania wody.

Rozwiązanie: Warto zaplanować zarówno wentylację, jak i wymienione powyżej elementy systemu odprowadzania wody i pary, biorąc pod uwagę metraż, wyposażenie i sposób korzystania z łazienki.

 

Jak dobrać płytki urządzając łazienkę, by były funkcjonalne?

Jeśli chodzi o niewielkie remonty łazienki najczęstsze błędy dotyczą warstwy wizualnej, która niestety w tym przypadku przekłada się również na codzienny komfort użytkowania. Poniżej kilka przykładów rozwiązań estetycznych, które mogą się okazać bardzo kłopotliwe na co dzień:

  • mozaika na podłodze — szczególnie mozaika z jasnymi fugami będzie oznaczać konieczność bardzo długiego czyszczenia przy każdym sprzątaniu;
  • płytki z połyskiem na podłodze — po pierwsze, łatwo się na nich poślizgnąć. Poza tym na takich płytkach w ciemnych kolorach – jak w lustrze – widać każde zabrudzenie czy rozlaną wodę;
  • dużo fakturowanych płytek — ozdobne, żłobione czy rzeźbione kafle wykorzystuje się tylko w detalach wnętrza dlatego, że bardzo trudno byłoby wyczyścić całą ścianę wyłożoną taką glazurą.

 

Błąd nr 4: Niepraktyczne kafelki na podłodze i ścianie.

Rozwiązanie: Produkty takie jak płytki warto zobaczyć osobiście i od razu przemyśleć kwestię czyszczenia czy bezpieczeństwa, biorąc pod uwagę swój tryb życia.

Odwiedź salon Łazienki Murlowscy w Tarnowskich Górach i wybierz idealne płytki do łazienki

 

Podsumowanie najczęściej popełnianych błędów

Na koniec pamiętajmy też o ilości miejsca do przechowywania, szczególnie jeśli w domu mieszka kilka osób. To wymaga zagospodarowania miejsca na detergenty, ręczniki, kosmetyki. Osobna kwestia to budżet, który często skłania do tego, by ominąć skomplikowane przeróbki instalacji, co może być później przyczyną awarii i problemów. Dobry fachowiec jest na wagę złota, ale nawet on nie może całkowicie uchronić przed popełnieniem poważnych błędów przy remoncie łazienki. Często to sami inwestorzy podejmują złą decyzję i dobierają wyposażenie łazienki, które później jest przyczyną problemów.