Przeglądając modne profile czy pisma wnętrzarskie, można odnieść wrażenie, że biała łazienka z drewnem to jedno z najmodniejszych ostatnio rozwiązań. Właściciele domów mają jednak liczne wątpliwości. Czy jest praktyczna? Jak wygląda sprzątanie i konserwacja łazienki, w której dominuje drewno i biel? Poniżej podpowiemy, jak dobrać drewniane akcenty, by mieć nie tylko ładną, ale i praktyczną łazienkę.

 

Biała łazienka z drewnem — tekstylia

Zastanawiając się nad doborem dodatków, większość z nas na dłużej zatrzymuje się szczególnie przy tekstyliach. Zasłonki, dywaniki czy ręczniki to w końcu duże elementy wyposażenia, które będą miały większy wpływ na wystrój, niż uchwyt na szczoteczkę czy świeca. 

Poniżej kilka zasad, które pomogą w doborze:

  • łazienka biała i drewniana świetnie wygląda z dekoracyjnymi motywami na białym tle. To mogą być motywy roślinne, geometryczne czy abstrakcyjne;
  • gdy na ścianie są jasne kolory i drewno, bezpiecznym wyborem zawsze będzie marynistyczny błękit, odcienie dżinsu czy granat;
  • w białej łazience można też postawić na „bezpieczny” beż czy écru, które powinny się sprawdzić niezależnie od rodzaju drewna zastosowanego we wnętrzu (więcej o tym — poniżej).

 

 

Co jeszcze pasuje do białej i drewnianej łazienki?

Wbrew pozorom aranżacja łazienki z drewnianą podłogą czy meblami jest bardzo prosta. W dodatkach warto powtarzać barwy, które dominują w biało-drewnianej łazience. Zazwyczaj będą to beże, brązy i odcienie ziemi inspirowane kolorami naturalnych materiałów, które już występują we wnętrzu. Jeśli szukasz mocniejszego akcentu kolorystycznego, warto używać rozbielonych odcieni, jak pomarańcz, fiolet czy zieleń. Świetnie sprawdzają się też subtelne, złote dodatki do białej łazienki. Poniżej kilka gotowych pomysłów:

  • nowe uchwyty do mebli ze złotym dekorem;
  • delikatne, cienkie ramy do luster;
  • elementy wyposażenia z subtelnym dodatkiem złota, jak lastryko, marmur czy plastik.

Jeśli chodzi o armaturę łazienkową, to tam, gdzie są białe płytki, dobrze wygląda zarówno biel i drewno wokół umywalki czy prysznica, jak i złota armatura czy tradycyjny chrom. Nieco gorzej sprawdza się „ciężkie” połączenie bieli i czerni.

 

Czytaj więcej: Przewodnik po kolorach do łazienki – od klasyki do nowoczesności

 

 

Czy gatunek drewna ma znaczenie?

Przeglądając dostępne w sklepach możliwości, można zdziwić się liczbą dostępnych wariantów. Tu nasuwa się pytanie, czy mieszać we wnętrzu z elementami drewna różne gatunki, a jeśli tak, to jak? Choć różne rodzaje drewna mają zupełnie różne właściwości, to obecnie w przypadku domowych dodatków te różnice się zacierają. Odpowiednie impregnaty sprawiają, że sosna może wyglądać jak mahoń, a większość producentów oferuje też różne sklejki i laminaty, które całkowicie zmieniają wyjściowy charakter drewna. 

Czy wiesz, że… jeśli chodzi o odporność na wilgoć, najlepsze są tek, cedr, a z rodzimych gatunków — dąb. Jednak każde elementy drewniane możesz zakonserwować w taki sposób, by posłużyły w łazience długie lata (np. impregnatem jachtowym).

Dlatego dobierając drewniane dodatki, warto kierować się raczej odcieniem, niż gatunkiem drewna. Najlepiej trzymać się jednej z poniższych palet:

  • mahoń – podpadają pod niego gatunki egzotyczne i drewno pomalowane na wiśniowo czy czekoladowo,
  • orzech – pod tą umowną nazwą są wszystkie dekoracje drewniane i drewnopodobne w uniwersalnym, brązowym odcieniu,
  • sosna – choć drewno sosnowe może mieć dziś każdy odcień, w łazienkach w stylu skandynawskim dominuje bardzo jasne drewno przywodzące na myśl świeżo ściętą sosnę.

Mała łazienka to doskonałe tło szczególnie dla dodatków z tej trzeciej grupy. Jeśli cenisz naturalny charakter, możesz nawet postawić na dodatki z bielonym drewnem, również w wersji DIY.

Jak to zrobić? Do mniejszych rzeczy potrzeba papieru ściernego, a do większych — szlifierki. Każde drewno możesz w ten sposób oczyścić, a następnie zakonserwować i pomalować jedną warstwą białej farby. To samo dotyczy drewna na boazeriach, a nawet desek podłogowych.

Mamy nadzieję, że z powyższym poradnikiem uda się bez większego trudu wybrać i zaaranżować dodatki w swojej łazience!