Czy przynoszą one również korzyści pod względem funkcjonalności i komfortu użytkowania? Jak wygląda proces montażu? Czy inwestycja w tego rodzaju kabiny jest opłacalna? Niniejszy artykuł ma na celu rozwianie wszelkich wątpliwości oraz przedstawienie głównych zalet i wad kabiny walk-in.
Prysznic walk in – jak to działa?
Kabina prysznicowa typu walk-in prezentuje się minimalistycznie, jednakże jej stylowa konstrukcja przyciąga uwagę niezwykle skutecznie. Zazwyczaj składa się z jednej lub dwóch płyt szkła hartowanego, które są montowane bezpośrednio na posadzce. Charakterystyczne dla tego typu rozwiązania to gładkie, przeważnie przezroczyste ścianki, chociaż niekiedy spotyka się również kabiny z zastosowaniem półprzezroczystego szkła satynowego.
To, co wyjątkowo wyróżnia prysznic walk-in spośród innych rozwiązań, to jego otwarty charakter, pozbawiony tradycyjnych drzwi prysznicowych oraz brak brodzika. Prosta konstrukcja kabiny walk-in doskonale spełnia swoje zadanie, umożliwiając aranżację atrakcyjnej oraz wygodnej przestrzeni łazienkowej. Warto zaznaczyć, że pomimo początkowych obaw – przy poprawnej instalacji nie powoduje miejscowego zalania łazienki, co stanowi częstą wątpliwość u kupujących.
Kabina walk in – do jakich aranżacji się sprawdzi?
Kabina prysznicowa typu walk-in doskonale pasuje do różnych aranżacji wnętrz dzięki swojemu minimalistycznemu charakterowi i eleganckiej prezencji. Walk-in można zastosować praktycznie do każdej łazienki. Bez trudu komponuje się z różnymi stylami, począwszy od surowego minimalizmu, przez klasyczną elegancję, aż po wyrafinowany styl aranżacji retro. Dzięki gładkim taflom szkła, które stanowią główny element konstrukcji, kabina prysznicowa walk-in harmonizuje z każdym otoczeniem, a możliwość wyboru koloru profilu (np. czarnego, satynowanego, chromowanego, złotego) umożliwia idealne dopasowanie do indywidualnych preferencji oraz stworzenie unikatowej aranżacji.
Jeśli planujesz urządzić łazienkę w stylu industrialnym, zamiast gładkich ścianek prysznica można wybrać modele z stylowymi szprosami, np. Radaway Modo X Black II Factory . Takie rozwiązanie świetnie podkreśli surowy, fabryczny klimat wnętrza, nadając mu dodatkowego charakteru i wyrazu. Dla eleganckiego wnętrza w stylu glamour proponujemy modele ze złotymi profilami, np. Essenza Pro 8 Gold Walk-in marki Radaway.
Dowiedz się więcej: Łazienka ze złotymi dodatkami
Czy prysznic walk in – tylko w dużej łazience?
Jedną z najważniejszych zalet kabiny prysznicowej typu walk-in jest jej zdolność do dopasowania się do różnych rozmiarów łazienek. Duże, przeszklone ścianki walk-in znakomicie prezentują się w przestrzeniach o większych wymiarach, szczególnie w łazienkach stylizowanych na przestronne pokoje kąpielowe. Kreują one atmosferę luksusu, podnosząc prestiż całego pomieszczenia. Ponadto, obszerna przestrzeń umożliwia eksperymentowanie z różnymi formami tafli szkła. Zamiast tradycyjnego prostokąta czy kwadratu, można zdecydować się na mniej konwencjonalną konstrukcję, np. w kształcie zaokrąglonej arki Radaway Volta Black II Frame, dodając łazience unikalny charakter.
Otwarty prysznic typu walk-in dobrze sprawdza się również w małej łazience. Brak tradycyjnego brodzika pozwala na umieszczenie go praktycznie w dowolnym miejscu, nawet w niewielkiej wnęce, gdzie standardowy model z drzwiami nie mógłby się zmieścić. Najmniejsze ścianki walk-in mają szerokość już od 70-80 cm, co czyni je odpowiednimi nawet dla mikroskopijnych kawalerek w bloku. Aby brak drzwi nie wpływał negatywnie na komfort użytkowania podczas kąpieli, ważna jest przemyślna aranżacja wnętrza.
Potrzebujesz pomocy z aranżacją małej łazienki? Napisz do nas i otrzymaj wizualizację 3D gratis!
Warto zaznaczyć, że wielkość kabiny prysznicowej można dostosować indywidualnie, umieszczając szybę prysznicową w wygodnej dla siebie pozycji, co dodatkowo może zaoszczędzić trochę miejsca. Ważną rolę odgrywa również sam fakt stosowania przezroczystej szyby walk-in, która potrafi optycznie powiększyć przestrzeń, nadając pomieszczeniu wrażenie większej głębi.
Zalety prysznica walk in
Rozważasz, czy otwarty prysznic to rozwiązanie odpowiednie dla Twojej łazienki? Zerknijmy na główne zalety tego typu kabiny:
- uniwersalny charakter – kabina prysznicowa typu walk-in to elastyczne rozwiązanie, gdzie wybierasz dowolną długość i wysokość szkła, dzięki czemu sprawdzi się w każdej przestrzeni, nawet tej o niewielkich wymiarach czy niewygodnym kształcie;
- optyczne powiększenie przestrzeni – dzięki cienkim profilom i gładkim taflom szkła, które nie ograniczają optycznie wnętrza, świetnie odbijają światło i nadają pomieszczeniu wrażenie większej przestrzeni;
- wygoda – brak brodzika i drzwi zapewnia większy komfort podczas kąpieli oraz elegancko się prezentuje;
- bezpieczeństwo użytkowania – to rozwiązanie jest bezpieczne dla osób w różnym wieku i o różnych potrzebach, włącznie z seniorami, osobami niepełnosprawnymi i dziećmi;
- możliwość dowolnej aranżacji – prysznic jest elegancki, a jednocześnie dyskretny, nie narzucając konkretnego stylu wnętrza, więc można go łatwo dopasować do własnych preferencji;
- trwałość – prosta konstrukcja bez ruchomych elementów, szyn i rolek zapewnia wygodne korzystanie z kabiny prysznicowej przez długi czas, bez konieczności wymiany uszczelek;
- łatwe czyszczenie – brak brodzika, mechanizmów trzymających drzwi oraz niewygodnych zakamarków ułatwia utrzymanie kabiny w czystości.
Wady prysznica walk in
Oczywiście, prysznic typu walk-in nie jest pozbawiony wad, chociaż zazwyczaj nie przesłaniają licznych zalet tego rozwiązania. Oto co można uznać za słabe strony tego typu zabudowy prysznicowej:
- konieczność odpowiedniego wyprofilowania podłogi – mimo że odchodzi koszt zakupu brodzika, montaż prysznica walk-in wymaga starannego przygotowania podłoża, hydroizolacji oraz przycięcia i ułożenia płytek pod odpowiednim kątem, co jest dodatkowym kosztem i pracochłonnym procesem;
- niższa temperatura niż w klasycznej kabinie prysznicowej – brak zamykanych drzwi powoduje większe straty ciepła podczas kąpieli, dlatego aby zminimalizować ten problem, ważne jest odpowiednie ogrzewanie łazienki;
- potrzeba dobrej wentylacji w łazience – para wodna unosząca się podczas kąpieli może powodować zwiększoną wilgotność w całym pomieszczeniu, warto zadbać o sprawny system wentylacji, aby skutecznie odprowadzać parę wodną;
- częstsza konieczność czyszczenia odpływu liniowego – z uwagi na brak brodzika, odpływ liniowy może się częściej zapychać, dlatego regularne utrzymanie czystości odpływu jest ważne.
Sprawdź także: Czy umywalka nablatowa jest praktyczna?
![kabina prysznicowa walk-in, na miarę, duży prysznic we wnęce - salon łazienek murlowscy](https://lazienkimurlowscy.pl/wp-content/uploads/2018/08/Kuadra-H-kwadraty_1.jpg)
Novellini Kuadra H
W jakich sytuacjach prysznic walk in jest szczególnie polecany?
Otwarty prysznic walk in prezentuje się bardzo stylowo, ale przede wszystkim zapewnia wyjątkowy komfort użytkowania. Dlatego warto zwrócić uwagę na ten rodzaj kabiny prysznicowej nie tylko ze względu na estetykę, ale także ze względu na jego praktyczne korzyści.
Prysznic bez drzwi jest nieoceniony zwłaszcza w przypadku osób niepełnosprawnych lub seniorów. Dzięki jego otwartej konstrukcji możliwe jest wejście do niego za pomocą wózka inwalidzkiego lub balkonika rehabilitacyjnego. To sprawia, że nawet osoby z ograniczonym zakresem ruchu mogą samodzielnie korzystać z kąpieli. Jest to rozwiązanie niezwykle funkcjonalne i dostosowane do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
Prysznic walk in znacząco ułatwia zadania związane ze sprzątaniem łazienki. Brak zakamarków, załamań czy innych trudno dostępnych obszarów, które łatwo zbierają brud i stanowią siedlisko bakterii, sprawia, że czyszczenie przebiega szybko i sprawnie. Nie ma potrzeby używania szczoteczek do czyszczenia trudno dostępnych miejsc. Wystarczy zastosować szmatkę i odpowiedni detergent. Niektórzy producenci dodatkowo wyposażają szyby w powłokę hydrofobową, która zmniejsza tworzenie się zacieków i osadzanie kamienia, dodatkowo skracając czas potrzebny na sprzątanie. Kafelki są również łatwiejsze w utrzymaniu w czystości niż brodzik, nie odbarwiają się i nie rysują.
Montaż kabiny walk-in – łatwy czy wymagający?
Prysznic typu walk-in może być umieszczony w różnych miejscach łazienki, nawet w środku pomieszczenia lub pomiędzy dwiema ścianami. Sam proces montażu jest stosunkowo prosty – polega głównie na przymocowaniu szklanych tafli do ściany i podłogi za pomocą odpowiednich profili. Jednak kluczowym elementem jest odpowiednie wypoziomowanie posadzki pod prysznicem, zapewniające swobodny odpływ wody do systemu kanalizacyjnego i zapobiegające gromadzeniu się wody na podłodze. Szczególnie ważna jest powłoka hydroizolująca, która zabezpieczy ściany i wylewkę. Z tego powodu, zaleca się przeprowadzenie tych prac na wczesnym etapie budowy lub remontu łazienki. Dobrze wyprofilowana posadzka sprawia, że woda się nie rozpryskuje i nie wylewa poza obszar prysznica.
Przygotujemy dla Ciebie projekt wymarzonej łazienki i pomożemy z doborem idealnej kabiny. Napisz do nas już dziś lub odwiedź nasz salon w Tarnowskich Górach.