Może się wydawać, że nie istnieje nic nudniejszego niż biało-beżowa łazienka. Tymczasem wszystko zależy od zastosowanych w niej dodatków. Na początek dobra wiadomość: aranżacje łazienkowe w kolorze beżowym rzeczywiście są najbardziej uniwersalne, a dobrane do nich dodatki mogą zmieniać takie wnętrze z roku na rok lub z sezonu na sezon. Pozostaje tylko pytanie: co pasuje do beżowej łazienki?

 

Beżowa łazienka — jakie dodatki wybrać?

Wiele osób pamięta PRL-owskie beżowe łazienki. To za nimi ciągną się złe skojarzenia z takim kolorem w aranżacji wnętrz. Tymczasem beżowe płytki to klasyka – pamiętają czasy starożytności, a kremowa czy brązowa łazienka to jedno z rozwiązań najchętniej stosowanych przez architektów wnętrz. W PRL-owskiej łazience raził brązowy plastik, dlatego podstawą szlachetności w beżowej łazience powinny być dobrej jakości materiały. Poniżej kilka zasad, o których warto pamiętać, szukając dodatków:

  • marmurowe dodatki do beżowej łazienki bardzo ją uszlachetniają, nawet jeśli będzie to tylko podstawka pod kubek lub gałki do szafek;
  • podobnie działa drewno, rattan czy wiklina w łazience w stylu rustykalnym. Tym, co odróżnia je od łazienek sprzed lat, są proporcje — zamiast boazerii na całej ścianie, lepsze będą właśnie dodatki;
  • prawdziwy kamień też pasuje do takich wnętrz i to niekoniecznie tylko ten w kolorze beżowym. Granit, ale i piaskowiec czy kwarc pięknie uzupełnią uniwersalne tony beżu;
  • kilka lat temu architekci wnętrz przeżywali fascynację naturalną zielenią we wnętrzach i dotyczy to również beżowej łazienki. Dziś już kwiaty czy palmy stosuje się oszczędniej, ale wciąż warto pamiętać, że kaktus lub drzewko pomarańczowe mogą bardzo ożywić beżowe płytki czy podłogi.

 

 

Tekstylia do beżowej łazienki

Jedno z najtrudniejszych pytań o wybór dodatków dotyczy tekstyliów. Duże powierzchnie zasłonki prysznicowej czy dywanik łazienkowy mają decydujący wpływ na atmosferę we wnętrzu. Tam, gdzie dominuje klasyczny wystrój i beżowe tło, błędy w doborze dodatków mogą być szczególnie dotkliwie odczuwalne. Poniżej kilka dobrych pomysłów, które sprawdzą się w praktycznie każdej łazience.

  • Grube sploty ze sznurka, maty kokosowe czy juta sprawdzą się zarówno z beżową bazą, jak i białymi płytkami.
  • „Sprane” kolory i barwy ziemi można dobierać do beżowej łazienki niemal w ciemno.
  • Jasna łazienka beżowa zyska romantyzmu, jeśli dobierzesz do niej dodatki w stylu prowansalskim.
  • Bezpiecznym wyborem pozostaje też szarość. Można wybrać też szarość z dodatkami, np. w kolorze zgaszonej pomarańczy, złota czy zieleni, co ożywi łazienkę w kolorze beżu.

To tylko kilka pomysłów aranżacji łazienki. Większość z nich optycznie powiększy przestrzeń i nada jej charakteru. Z czasem można zmienić koncepcję, a prowansalskie dodatki do beżowej łazienki zastąpić rustykalnymi czy minimalistycznymi.

 

 

Jakie lustro do beżowej łazienki?

Różne odcienie beżu są bardzo uniwersalnym tłem dla wyrazistych dodatków. Jednym z najlepszych pomysłów na to, by wprowadzić kolor i blask w łazience utrzymanej w beżu, jest dobór odpowiedniego lustra. Sama tafla „zaginęłaby” wizualnie pośród beżu. Poniższe propozycje dodadzą przestrzeni blasku i charakteru.

  • Złote i srebrne ramy w stylu glamour są idealne tam, gdzie dominuje beżowy kolor. Świetnie sprawdzą się nawet ramy o „ostrym” kształcie (np. gwiaździste ramy okrągłych luster).
  • Równie dobrze pasują pastelowe czy półtransparentne ramy do luster, które ożywią beżowe ściany.
  • Beż z czarnymi dodatkami stosowanymi w detalach też może zachwycać, dlatego warto postawić na ramy typu czerń-złoto czy szylkretowe.
  • Każda brązowa rama pasuje do beżowej łazienki, więc warto stawiać na naturalne drewno, sklejkę czy korek w ramach luster i obrazów.

 

 

Czego unikać? Co nie pasuje do beżowej łazienki?

Na koniec pozostaje jeszcze ostatnie pytanie: czy czegoś trzeba unikać, jeśli łazienka jest beżowa? Takie odcienie nie najlepiej wyglądają z bardzo wyrazistymi kolorami. Czerwona zasłona prysznicowa czy soczyście zielony dywanik to dodatki, które po prostu lepiej sprawdzą się w innych wnętrzach. Jednak pomijając te nieliczne wyjątki od reguły, każda łazienka z beżem na ścianach czy podłogach to aranżacyjny klasyk. 

Rada na koniec: w razie wątpliwości zawsze warto kierować się materiałem, a nie kolorem łazienki. Naturalne materiały (wiklinowe kosze, drewniane podstawki) nadają szlachetności i dobrze wpisują się w wystrój w kolorze białym, beżowym czy kremowym.

 

Zobacz też: Łazienka biała z drewnem – jakie dodatki do stylowego wnętrza?