Kiedyś dobranie żarówek do łazienki było proste: wystarczyło wkręcić w lampy jasną, np. 100-watową żarówkę. Jednak czasy się zmieniły i dziś jasność żarówki LED podawana jest w lumenach, a nietypowa forma punktów świetlnych (taśmy LED, listwy LED, inne oświetlenie dekoracyjne) dodatkowo komplikuje odpowiedź na pytanie o to, ile lumenów do łazienki wybrać.

 

Natężenie światła – o co właściwie chodzi z lumenami?

Na rynku wciąż są zwyczajne żarówki starego typu, więc nic dziwnego, że większość z nas jest przyzwyczajona do tego, że im więcej watów, tym mocniej świeci żarówka. Jednak dziś tak już nie jest. 

Żarówki LED mogą mieć kilka watów i świecić bardzo mocno, a taka sama żarówka od dwóch różnych producentów czasem ma zupełnie inne natężenie światła z uwagi na technologię wykonania, i to, jaka barwa światła została użyta. 

Żarówki energooszczędne czy halogenowe mają odmienne oznaczenia i zakres mocy. Wszystko to sprawia, że wartości podawane w watach schodzą na dalszy plan, a zamiast nich oświetlenie łazienki ocenia się, biorąc pod uwagę strumień świetlny. Jego moc jest wyrażona w lumenach (lm), występujących w ilości od ok. kilku do nawet kilku tysięcy, a im więcej, tym jaśniejsze jest światło.

 

 

Jak jasno powinno być w łazience? (ilość lumenów a naturalne światło)

Tu dochodzimy do wyjściowego pytania o to, ile lumenów do łazienki wystarczy, by było tam przytulnie, ale też odpowiednio jasno? Odpowiedź zależy m.in. od tego, czy w łazience jest okno — jeśli nie, to żarówki powinny być naprawdę jasne. Najczęściej moc lumenów do łazienki podaje się w ilości lm na metr kwadratowy:

  • ok. 200-300 lm na m2 urządzonej na biało łazienki z oknem;
  • ok. 300-500 lm na m2 przeciętnie jasnej łazienki z oknem;
  • 500-600 lm na m2 bardzo ciemnej łazienki.
  • dodatkowo osobno można przyjąć, że potrzeba ok. 500 lumenów na m2 powierzchni do robienia makijażu, golenia się itp. W praktyce w większości łazienek będzie to 1-1,5 m2 wokół głównego lustra.

Oczywiście to założenie orientacyjne; poniżej więcej informacji na przykładach obejmujących zarówno oświetlenie funkcyjne, jak i dekoracyjne czy oświetlenie górne.

Mit: kiedyś małe żarówki były najczęściej słabsze od dużych, ale dziś to nie ma znaczenia. Nawet pojedyncze diody mogą świecić jasno, a duże, ozdobne żarówki przypominają czasem nastrojowy strumień światła świecy.

 

Ile lumenów do łazienki 2-4m2?

Najprościej będzie odpowiedzieć na tytułowe pytanie w przypadku niewielkich łazienek. A więc: jeśli w łazience jest tylko jedno źródło światła, to odpowiednie oświetlenie sufitowe powinno mieć moc ok. 900-1500 lumenów, by w pomieszczeniu było jasno i komfortowo. Jeśli natomiast we wnętrzu jest więcej źródeł światła, to można wybrać ok. 800-1000 lumenów jako oświetlenie główne i 200-500 lumenów do lampki nad lustrem.

 

 

Ile lumenów do większej łazienki?

Szczęśliwcy mają większe, nawet kilkunastometrowe łazienki. Tu dokładne oświetlenie często pomaga dobrać architekt wnętrz, ale zdarza się, że później bez jego wskazówek trzeba samemu dobrać moc żarówek. Jak to zrobić? 

Rada: w większych łazienkach najczęściej dobiera się maksymalnie do 2000 lumenów, dzieląc moc oświetlenia pomiędzy oświetlenie sufitowe a dodatkowe lampki boczne (czyli np. 1000+500+200+200 lumenów).

 

Oświetlenie do łazienki a ilość lumenów w listwach LED

Na koniec pozostaje jeszcze jedno pytanie. Jedna lampa sufitowa coraz częściej w łazienkach jest zastępowana przez taśmy LED. Jak w ich przypadku obliczyć moc? Zazwyczaj podana jest w tym przypadku moc przypadająca na całą rolkę taśmy, a dodatkowo można znaleźć informację o tym, ile lumenów przypada na metr bieżący. Czyli: jeśli taśma 5 m ma jasność 5000 lumenów, to warto zastosować w łazience 1-2 metry i dodatkowo lampkę. Jeśli taśma ma moc 2000 lumenów, to można wykorzystać w łazience 3-5 m i dodatkowo dobrać pojedynczy punkt świetlny. Jeśli taśma jest częścią szafki czy półki, to na opakowaniu często da się znaleźć informację o ilości lumenów (żarówkę można też wymienić zgodnie ze swoimi potrzebami).

Niektórzy zamiast listew wybierają pojedyncze punkty świetlne instalowane w podwieszanym suficie. Diody czy halogeny? Pojedyncza dioda może mieć 3-100 lm, podczas gdy halogen — nawet 2000 lm.

 

 

Światło nastrojowe — czym oświetlić wannę?

Dobierając ilość lumenów na m2, warto pamiętać, by jaśniejsze żarówki zastosować do lustra i oświetlenia górnego, a ciemniejsze zaplanować wokół wanny. Powód jest prozaiczny — większość z nas liczy w wannie na relaks i nawet, jeśli z książką, to wolimy przy tym nieco bardziej nastrojowe światło. Wystarczy więc ok. 300 lumenów do łazienki w okolicach wanny.